خانه / سرب

سرب

سرب در طبیعت به صورت کانی به نام گالن یافت می شود .سرب از عناصر شیمیایی واسطه بوده و در جدول تناوبی با Pb نمایش داده می شودو دارای عدد تناوبی 82 است.سرب دارای خصوصیاتی شامل انعطاف پذیر بودن نرم –چکش خوار – سمی –رنگ خاکستری کدر- درطبیعت به شکل یک کانی به نام گالن دیه می شود.مقام دربرابر پوسیدگی است.

سرب را در مراحل مختلفی به کار می برند که می توان موارد زیر را نام برد.روکش کابل – سازههای ساختمانی – وسائل تزئینی – سقفها – لوله های انتقال آب – درباطی های اسیدی (سرب) – قطعات الکترونیکی – سرامیک ها – شیسه های حاوی سرب – رنگدانه‌های مورد استفاده در لعاب سرامیک و لوله‌های انتقال همچنین-  بامها بعنوان درزگیر برای محافظت اتصالات در برابر باران مورد استفاده قرار می‌گیرد- در گازوئیل ( بنزین) بعنوان تترا اتیل و تترا متیل سرب برای کاهش صدای موتور کاربرد دارد.

سرب معمولا همراه باکانی های روی – نقره و مس یافت می شود .ماده معدنی اصلی سرب گالن pbs  است که 6/86 درصد سرب است .اما برای جدایش سرب از فلوتاسیون استفاده می شود به طوری که بعد ازاینکه مواد معدنی از معدن استخراج می شود ماود معدنی استخراج شده بعد از طی مراحلی ازجمله سنگ شکن – آسیا و غیره به قسمت فلوتاسیون می رسد که در این قسمت عملیات جدایش انجام می شود .بسته به مواد همراهی که با سرب به کارخانه حمل می شود فلوتاسیون ممکن است که به صورت مستقیم انجام شود به طوری که ذرات با ارزش سرب بروی حباب قرار می گیرد . وحباب ها توسط پاروهای جمع آوری شده و جدا می شود .حباب های بدست آمده را خشک کرده سپس قبل از پالایش به منظور تولید سرب 97% سینتر می‌شوند. بعد ازآن سرب را طی مراحل مختلف سرد کرده تا ناخالصیهای سبکتر بالا آمده و آنها را جدا می‌کنند. سرب مذاب با گداختن بیشتر بوسیله عبور هوا از روی آن وتشکیل لایه ای از تفاله فلز که حاوی تمامی ناخالصیهای باقی مانده می‌باشد، تصفیه شده و سرب خالص 99,9% بدست می‌آید.

اما درهنگام استفاده از سرب باید مواردی را رعایت کرد که از جمله آنها می توان درافراد کم سن باعث آسیب به پیوند های عصبی می شود وباعث ایجاد بیماری مغزی و خونی می شود .اگر تماس با این فلز و یانمک های آن طولانی شود باعث بروز بیماری کلیوی و درد شکم می شود .

به اعتقاد بعضی افراد استفاده تاریخی از سرب توسط امپراطوری روم برای لوله‌های آب ( و نمک آن ، استات سرب که بعنوان شیرین کننده شراب و به نام شکر سرب هم معروف است ) عامل دیوانگی بسیاری از امپراطوران بود. نگرانی درباره نقش سرب در عقب‌ماندگی ذهنی کودکان موجب کاهش استفاده از آن در سطح جهان گردید.در سال های قبل رنگ های که حاوی سرب بود به فروش می رسد اما در حال حاضر متوقف شده است .دراین باره اینکه قابل توجه است که در مواردی درخانه های قدیمی رنگ های حاوی سرب وجود داشت برای ازبین بردن ان نباید از سمباده استفاده کرد زیرا در هنگام سمباده کاری ایجاد گرد وغبار می شود و دراین صورت از طریق تنفس راحت تر می توناد به بدن انسان راه پیدا کند .

 

Powered by themekiller.com